Potahová látka má vliv nejen na celkový dojem, ale především na celkovou životnost sedací soupravy a možnosti jejího využití. Vybírat můžete z široké nabídky čalounění, přičemž základní dělení je na přírodní a syntetické látky. Na trhu se setkáváme s různými typy potahových látek - Alcantara, Palas, Napoleon, Carabu, Žinylka, Kůže, Ekokůže, Velor, Mikroplyš a mnoho dalších.

Kvalita potahové látky je velmi důležitá a proto byste měli věnovat patřičnou pozornost vlastnostem vybrané látky. Důležitým faktorem je otěruvzdornost (odolnost proti oděru). Tato hodnota udává stupeň odolnosti proti ošoupání látky a můžeme se s ní setkat pod pojmem Martindale 20.000 - 45.000 cyklů. Znamená to, že po překonání uvedených cyklů je na potahové látce znát ošoupání. Čím vyšší číslo, tím lépe. Pro běžné užití v domácnosti vyhovují látky, u nichž se Martindale pohybuje v rozmezí 20.000 - 30.000 cyklů. Před výběrem látky je tedy dobré brát v úvahu vytíženost sedací soupravy.

Dalším důležitým parametrem potahové látky je stálobarevnost (schopnost látky zachovat si barvu po několik let). Vyšší cena nemusí znamenat, že bude mít látka lepší vlastnosti jako takové. Pouze jsou přidány další složky jako např. teflon, který způsobuje vodoodpudivost nebo směs silikonů.

CARABU - Aquaclean

Složení: 8 % bavlna, 16 % polyester, 21 % polyamid, 55% acryl.

Otěruvzdornost: 90.000 cyklů Martindale.

Jedná se o materiál s antibakteriálním, vodoodpudivým povrchem s velmi snadnou údržbou díky technologii Aquaclean, která umožňuje zbavit se skvrny čistou vodou.

Čištění: jednoduše kouskem látky namočeném ve vlažné vodě.

   

MYSTIC - Aquaclean

Složení: 100 % polyester.

Otěruvdornost: 70.000 cyklů Martindale

Čištění: jednoduše kouskem látky namočeném ve vlažné vodě.

 
   

MIKROPLYŠ - Lux, Heat, Honey, Sahara

Mikrovláknové potahové látky jsou vyráběné z velmi jemných vláken, jsou tkané a velmi husté. Jsou příjemné a měkké, mimořádně odolné proti deformaci, povrchovému poškrábání nebo proříznutí - nezatrhávají se ani při škrábání od kočky. Žmolkování rovněž nečekejte.

Složení: 100 % polyester.

Otěruvzdornost: 70.000 cyklů Martindale.

Jemné chlupy vytváří jemné stopy doteku. Zejména u tmavších odstínů je tato vlastnost viditelná.

Čištění: do vlažné vody přidejte tekutý gel na praní nebo ve vlažné vodě rozpustit nastrouhané jádrové mýdlo Lanza.

   

ŽINYLKA

Pevně tkaný potahový materiál s hrubším vzorem.

Složení: převážně 50 / polyester, 50 % bavlna, do jehož podkladu je vetkán vlas ze 100 % bavlny.

Otěruvzdornost: 70.000 cyklů Martindale.

   

SYNTETICKÁ KŮŽE - EKOKŮŽE - Canyon, Zara

Materiál podobný kůži, bez obsahu živočišných materiálů. Vyniká velmi snadnou údržbou, vysokou odolností ne změnu barev a velmi příjemných vzhledem.

Složení: 12 % polyester, 88 % PVC.

Aby si ekokůže udržela dlouhodobě svůj původní vzhled, je nutné o ni pečovat striktně podle návodu. Jinak se může stát, že povrch začne degradovat - odlupovat se.

Otěruvzdornost: 40.000 - 120.000 cyklů Martindale v závislosti na výrobci.

   

KŮŽE - PRAVÁ KŮŽE

Kůže je přírodní materiál s nezaměnitelnými rysy, zvláštní barvou a strukturou. Nelze proto zaručit 100% stejné zbarvení a strukturu kůže na jednotlivých elementech sedací soupravy, respektive na celé sestavě. Kůže se používáním roztahuje a zvláčňuje. Na povrchu kůže se během normálního používání vytvářejí záhyby a vrásky. Koženou sedací soupravu je proto nutné používat střídavě po celé ploše sedáků, aby se předešlo rozdílům v opotřebení a vzhledu celé sedací soupravy. Viditelné stopy při intenzivním používání a intenzivnější lesk na místech, které se nejvíce používají, dodávají podle znalců sedacího nábytku vyrobeného z kůže, jedinečný půvab. Proto při důkladné prohlídce najdeme místa více či méně hladší.

   

JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST POTAHOVÝCH LÁTEK

  • Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné čištění a ošetřování, čímž můžeme výrazně prodloužit životnost potahové látky.
  • Pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, doporučuje se pravidelně je obracet, aby se opotřebovávaly rovnoměrně.
  • Přímé sluneční světlo škodí textilním vláknům i barvám, proto je vhodné používat žaluzie, markýzy nebo závěsy.
  • Na tkaninu působí nepříznivě také prach, proto je důležité jej pravidelně odstraňovat vysáváním hubicí bez kartáče.
  • Potahové látky ničí také drápky domácích zvířat.
  • Skvrny vzniklé např. politím je nutné okamžitě odstranit - odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek, netřeme!
  • Tkaninu nečistíme ani kartáči s drsným povrchem.