Sedací soupravy již nejsou určeny pouze pro večerní posezení u televize, naopak se stávají dominantou prostoru.
Moderní trend si žádá přesunout sedačku do prostoru a vytvořit tak místo pro posezení s rodinou a přáteli kdykoli během dne. Důležité je přizpůsobit sedací soupravu danému pokoji a uvažovat o jejích rozměrech.


1. Dokonalý vzhled a pohodlí


Většinou jsme při výběru ovlivněni vzhledem, neboť si přejeme, aby sedací souprava dokonale ladila do našeho prostoru a stylu. Opomíjet praktické hledisko bychom však neměli. Sedací souprava má v první řadě sloužit k odpočinku. Pokud se rozhodnete pro tzv. válecí sedačku, musíte volit takovou, jejíž sedací část je dostatečně hluboká. Hloubku sedačky lze ovlivnit o volně položené nebo pevné čalouněné polštáře. Nejen, že docílíte většího komfortu a pohodlnosti, ale i vizuální efekt bude lahodit oku.

Berte v úvahu, kolik lidí se na sedačce bude scházet. Nezapočítávejte pouze členy domácnosti, ale také osoby, které Vás často navštěvují.

Do menších místností se obecně doporučují rohové sedací soupravy, neboť výrazně šetří protor a protože jsou prostorné, jsou vhodné také pro početnější rodiny. Další funkce, které moderní sedací souprava může nabízet, je úložný prostor a rozklad pro příležitostné nebo každodenní spaní.

2. Moderní klasika

Klasické sedací soupravy respektují především zdravé sezení a pohodlné vstávání, takže jsou často upřednostňovány starší generací. Vnitřní výplně sedacích ploch mohou mít nejrůznější stupně tuhosti, proto si každý může vybrat, jaká tvrdost mu vyhovuje nejlépe.

Klasická sedačka nemusí znamenat něco nemoderního. I tyto sedačky jsou dostupné v různých barvách a materiálech. Téměř každou sedací soupravu si můžete vybrat v nepřeberném množství barev a materiálů.

Záleží jen na vás, jestli zvolíte prověřenou látku, přírodní kůži nebo eko kůži. Materiál klasické sedací soupravy se samozřejmě odráží na její ceně a životnosti, proto je důležité vybírat pečlivě a s rozvahou.

3. Velikost prostoru

Před výběrem sedačky uvažujte o rozměrech bytu. Je důležité, abyste kolem sedací soupravy mohli volně procházet. Do malého obývacího pokoje, do kterého se Vám nevejde sedačka pro více lidí, je ideální pořídit taburet. Ten poslouží jako místo pro návštěvu i jako podložka pro vaše unavené nohy. Pokud máte naopak dostatek místa, můžete sedací soupravu doplnit o křesla, určitě to vzhledu vašeho obývacího pokoje jen prospěje.

4. Výběr potahu

Konečným faktorem při výběru sedací soupravy bývá celkový dojem. V tomto případě o něm rozhoduje potah. Vzorníky výrobců zahrnují stovky možností barev a materiálů. Nejoblíbenější jsou světlé barvy a k nim se přidaly i výrazné tmavší barvy. Tyto jednobarevné sedací soupravy je možné zkombinovat se vzorovanými polštáři. Kdo je odvážnější, může zvolit se vzorem celou sedačku. Barvu sedačky vybírejte a laďte podle interiérem obývacího pokoje. Světlé barvy lépe vyniknou v menších pokojích, navíc celou místnost opticky prosvětlí. Naopak ve velkém pokoji se světlými stěnami vůbec nevadí, když je sedací souprava tmavá. Pokud jste nerozhodní, volte přírodní tlumené barvy, ty zapadnou do většiny interiérů. Pokud naopak sníte o sedačce výrazné barvy, volte pak další doplňky v střízlivých barvách.
Velkou pozornost si zaslouží typ povrchové úpravy. Pro rodiny s dětmi je vhodné volit sedačku v potahu, který je snadno omyvatelný. Stejně tak milovníci psů budou vybírat takové potahy, které lze snadno vysávat a čistit.

5. Osobní zkouška


Posledním bodem před výběrem nové sedačky je osobní zkouška. Z obrázku opravdu nepoznáte, zda se Vám bude sedět pohodlně, jestli Vám bude vyhovovat výška a hloubka sedu, tuhost a další faktory. Doporučujeme navštívit některou z prodejen NEJČI nábytek nebo NEJČI Design, kde máme vystaveno velké množství sedacích souprav a nechat si vybranou sedačku předvést osobně. Prohlédnete si ji z blízka, zhodnotíte kvalitu zpracování, pohodlní při sezení. Nabízíme možnost individuální úpravy jednotlivých modelů a širokou škálu vzorníků.