Při výběru matrace doporučujeme brát v úvahu následující faktory.


Poučení z minulé zkušenosti - dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co Vám na staré nejvíce vadilo.   

Zdravé spaní a tradice výrobce - vybírejte z moderních materiálů a konstrukčních řešení, které odpovídají aktuálním poznatkům a světovým trendům v oblasti zdravého spaní. Informujte se také o výrobci matrace, jeho tradici a zkušenostech z vývoje a výroby matrací. 

Životnost matrace a její obměna - průměrná životnost matrace se pohybuje v rozmezí 5 – 10 let. Především s ohledem na hygienické hledisko doporučujeme omezit dobu užívání matrace a po uplynutí její životnosti ji vyměnit za novou. V posteli trávíte minimálně 1/3 života, nešetřete proto na úkor svého zdraví! 

Vyzkoušení matrace - matraci si před nákupem dobře vyzkoušejte. Jde přece jen o individuální záležitost a každému člověku vyhovuje jiná. Je proto důležité, abyste si otestovali několik matrací, než se rozhodnete, která vám vyhovuje nejlépe. Vyzkoušejte si také různé polohy, ale pozornost věnujte zejména té, v níž spíte nejčastěji. Dejte na svůj dojem a osobní pocit při zkoušení matrace. Naslouchejte a věřte tomu, co říká vaše tělo!

Snímatelný a pratelný potah - potah matrace by měl být snímatelný a pratelný, popř. snadno čistitelný. Hygienu lůžka totiž ovlivňuje také potahová textilie, která leží mezi vaším tělem a jádrem matrace. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu.  

Příležitostné spaní nebo každodenní využití - ujasněte si, pro jaký účel matraci pořizujete. Pro příležitostné spaní na chatě, chalupě nebo posteli pro hosty stačí jednodušší typy matrací s nižší nosností. Výběru matrace pro každodenní využití je třeba věnovat větší pozornost. Intenzivní zátěž u osob  dlouhodobě upoutaných na lůžko vyžaduje speciální typy matrací.

Nejlevnější neznamená nejlepší - srovnávejte srovnatelné – cenu matrace ovlivňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnost, ale také celkové konstrukční řešení. Nejlevnější matrace nemusí být zároveň tou, která Vám prokáže nejlepší službu, splní Vaše nároky a zaručí nejdelší životnost.  

Matrace pro dvojlůžko - pro partnerské dvoulůžko volte raději dvě samostatné matrace, než jednu velkou – každá z nich respektuje individuální hmotnost, osobní nároky na tvrdost lůžka a zdravotní požadavky partnera. Ne vždy totiž vyhovuje jedna matrace oběma partnerům současně. Navíc lze jednotlivé matrace na lůžku během užívání snadněji otáčet, zabránit tak sležení a výrazně prodloužit jejich životnost. 

Nezapomeňte, že kvalitní spánek je důležitý pro kvalitní život. Na matraci strávíte třetinu svého života. Potřeba spánku se mění s věkem. Podívejte se, s jakými doporučeními nedávno přišla Americká národní spánková asociace:

  • novorozenci (0-3 měsíce) – 14 až 17 hodin
  • kojenci (4-11 měsíců) – 12 až 15 hodin
  • batolata (1-2 roky) – 11 až 14 hodin
  • předškoláci (3-5 let) – 10 až 13 hodin
  • školáci (6-13 let) – 9 až 11 hodin
  • dospívající (14-17 let) – 8 až 10 hodin
  • mladí (18-25 let) – 7 až 9 hodin
  • dospělí (26-64 let) – 7 až 9 hodin
  • senioři (65 a více let) – 7 až 8 hodin