Barvy v bytě

Pravidla pro použití barev

  • Barevnost bytu by měla vycházet z promyšleného návrhu než z módních trendů.
  • Méně znamená více: místnost zařízená jen ve dvou či třech barvách bude působit elegantněji.
  • Velké plochy (stěny, strop, větší kusy nábytku) by měly mít neutrální barevnost.
  • Výrazné barvy jsou vhodné pro menší předměty a doplňky (např. polštáře)
  • Tmavé barvy zmenšují prostor a ubírají světlo.
  • Tmavá (sytá) barva působí jinak na svislých a jinak na vodorovných plochách.
  • Podlaha by měla vyjadřovat stabilitu. Totéž platí pro schody, stůl, pracovní plochy.
  • Stěny a strop by měly být "vzdušné". Prostor zmenšují i svislé plochy tmavého nábytku (skříně, kuchyňská sestava), je vhodné na ně nepoutat barvou pozornost.
  • Barevně nápadnější mohou být prvky pro naše pohodlí – sedací souprava, postel, židle.
  • Barvy hojně zastoupené v přírodě jsou uklidňující a dlouhodobě působí na psychiku člověka pozitivně.
  • Výrazné barvy jsou efektní na první pohled, ale dlouhodobě pestrost znepokojuje, dráždí. Zvláště dětské pokoje by měly zklidňovat, umožnit soustředění na hru a úkoly.

Související obrázek

Jak vybírat barvy podle barevného kruhu?

Skvělou pomůckou pro určení harmonických barevných kombinací v bytě je barevný kruh. Barvy jsou v něm rozděleny podle odstínů tak, aby bylo možné vidět vztahy mezi primárními barvami a jejich odstíny. Je důležité respektovat princip světelného záření základních barev – modré, žluté a červené. 

Barvy protilehlé - nikdy neuděláte chybu, když dáte k sobě dvě barvy, které v kruhu leží proti sobě. Vytvoří maximální kontrast.

Barvy ležící vedle sebe - kombinujte barvy, které v kruhu mají místo hned vedle sebe. Každá z nich má spoustu odstínů a tím se paleta variant značně rozrůstá. Vznikne kombinace velmi jemná, bez výrazných kontrastních skoků.

Barvy do trojúhelníku - vyvážená kombinace třech barev, které si jsou navzájem blízké a zároveň kontrastní.

Barvy do obdélníku - kombinace dvou párů protilehlých, vzájemně kontrastních barev. Hravé a velmi kontrastní řešení pro milovníky barev.

Barvy do čtverce - tímto způsobem získáte ideální kombinaci čtyř barev.

Jednotlivé barvy, jejich vlastnosti a použití

Bílá

Bílá je neutrální barvou, navozuje pozitivní emoce. Je spojována s čistotou, nevinností a vyrovnaností. Dobře odráží světlo, čehož můžeme využít v malých místnostech, které se použitím bílé barvy projasní a opticky zvětší. Univerzálnost bílé barvy se projevuje tím, že ji lze skvěle kombinovat s téměř jakýmkoli jiným odstínem. Obvykle se bílá používá v koupelnách a kuchyních.

Šedá

Šedá barva patří mezi neutrální. Na některé lidi působí fádně a příliš nenápadně. Šedá je však barvou decentní a dobře zvýrazňuje syté barvy. Obvykle se používá v pracovně, ložnici nebo v obývacím pokoji. Lze ji snadno kombinovat s ostatními barvami, nejlépe se hodí k růžové nebo světle zelené.

Černá

Černá barva navozuje spíše negativní pocity, navíc pohlcuje světlo. Proto se s černou výmalbou stěn obvykle nesetkáváme. Pokud je však černá barva použitá na bytových doplňcích nebo na zdech v podobě ornamentů, může být symbolem elegance.

Červená

Červená barva vybízí k fyzické aktivitě a povzbuzuje metabolismus. Při jejím použití v interiéru musíme postupovat velmi obezřetně. Je to barva lásky, vášně, ale i hněvu. Jedná se o výraznou barvu, proto by neměla v místnosti dominovat. I když by nás jako první mohlo napadnout, že červenou barvu použijeme v ložnici, příliš se do ní nehodí, jelikož působí agresivně a znesnadňovala by nám usínání. Častěji se s červenou barvou setkáváme v jídelnách, kuchyních nebo vstupních halách.

Modrá

Modrá je studenou barvou. Navozuje pocity klidu a pohody, avšak také chladu. Měla by se používat spíše jako doplňková barva, ne převažující. Modrá nachází uplatnění v ložnicích nebo koupelnách, naopak se nedoporučuje v jídelnách. Velké plochy modré barvy mohou v chladnějších místnostech působit příliš studeně, proto je vhodné kombinovat je s některou z teplých barev. Modře vymalovaný pokoj hezky oživí doplňky žluté nebo oranžové barvy.

Žlutá

Žlutá barva dobře odráží světlo. Je spojována s energií, optimismem, teplem a sluncem. Údajně rozvíjí intelekt, podporuje tvůrčí schopnosti a vede k vyšším pracovním výkonům, proto se často umísťuje do pracoven nebo kanceláří. Podporuje chuť k jídlu, tudíž své uplatnění najde i v jídelnách a kuchyních. Často ji najdeme také v dětských nebo obývacích pokojích. Je vhodná především do menších nebo tmavších místností.

Zelená

Pokud hledáte uklidňující barvu, zelená je tou pravou. Spojují se s ní pocity dobré nálady, harmonie, pozitivní energie, klidu a naděje.Protože napomáhá soustředění, hodí se do dětského pokoje, pracovny nebo obývacího pokoje. Dobře se kombinuje s hnědou nebo oranžovou. Světle zelené odstíny opticky rozšiřují prostor.

Oranžová

Oranžová barva se hodí zejména do jídelny, kuchyně nebo obývacího pokoje, jelikož podporuje chuť k jídlu a komunikaci a navozuje dobrou náladu. Symbolizuje aktivitu a srdečnost. Dokáže projasnit a prohřát tmavé místnosti.

Fialová

V obývacím pokoji nebo ložnici se bude pěkně vyjímat fialová barva, která uklidňuje a harmonizuje.

Hnědá

Zemitá hnědá barva symbolizuje pohodu a bezpečí. Navozuje příjemnou domácí atmosféru a zároveň podporuje soustředění. Obvykle se s ní setkáváme v předsíních, pracovnách a obývacích pokojích.